Židovský cintorín v Častej ako Šípková Ruženka

Autor: Marián Minárik-Častovský | 4.8.2008 o 12:00 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2183x

Je opustený v poli, už roky sa na ňom neobjavil nikto z príbuzných. Celá komunita častovských Židov odišla z Častej ešte pred druhou svetovou vojnou. Po vojne sa z nich už nikto nevrátil. Odvtedy cintorín zarastal burinou, stromami, až sa takmer stratil v zelenom ostrovčeku uprostred polí. Sedemdesiat rokov sa nenašiel princ, ktorý by sa pokúsil oslobodiť tento posvätný priestor pietných príbytkov častovských židovských spolurodákov.  Až v týchto dňoch...

...až v týchto dňoch sa v Častej schádzajú mladí ľudia z celej Európy. Prídu traja Francúzi: 18-ročný Adrien, 18-ročný Perrine, 17-ročná Sabine (tá teraz v pondelok - práve v Častej - oslávi svoje 17. narodeniny), dvaja Taliani: 22-ročný Federico a 25-ročný Luca; dvaja Španieli: 21-ročný Ignacio a 23-ročný Jose; dve Ukrajinky: 22-ročná Anna a 21-ročna Julia; jeden Čech, 18-ročný Tomáš; dve Polky: 18-ročná Alexandra a 23-ročná Jagoda a jeden Slovák - Stano, 19-ročný. Stano a Jagoda su z partnerskej organizácie INEX a pomáhajú pri organizovani tábora. Všetci sa rozhodli, že svoj letný čas okrem cestovania venujú aj dobrovoľníckej práci v Častej. My im za to chceme pripravit poobedňajšie výlety, návštevy po okolitých hradoch, múzeách, zaujímavých miestach... A tiež trochu ochutnávky miestneho vinka, koláčov a iných dobrôt.

Myšlienka sa zrodila z rozhovorov medzi Adamom Hercegom a Jožom Tihanyim ml. Trápil ich nelichotivý stav cintorína, vandalizmus a častokrát hyenizmus ľudi, ktorí vykopávali hroby, kradli náhrobky a ako lacný stavebný materiál ich používali do základov domov. Jednoducho povedané, títo mladí ľudia chceli, aby židovský cintorín bol opäť cintorínom, teda pietnym miestom, ktoré zároveň hovorí o histórii Častej.

Organizátormi tábora sú občianske združenie Červenokamenské panstvo a INEX - mimovládne neziskové občianske združenie. Projekt obnovy židovského cintorína podporila Židovská náboženská obec, Obec Častá, ZŠ Častá a OZ Červenokamenské panstvo.

Po vyše polročných organizačných prípravách sa teda v týchto dňoch začne s postupnou revitalizáciou cintorína. Obnova cintorína je plánovaná na niekoľko rokov, s cieľom prinavrátiť tomuto miestu pietny charakter, ktorý mu prináleží. Treba pripomenúť, že je na ňom pochovaných veľa rodákov a obyvateľov Častej. Súčasný stav, keď je cintorín zdevastovaný po vandalizme nekultúrnych ľudí, nemôže nikomu byť ľahostajný, a preto sa mladí ľudia rozhodli zmeniť to. Mladí zahraniční dobrovoľníci pripravia pre miestnych obyvateľov počas ich pobytu v Častej kultúrne podujatie "Nechajte svet prísť k Vám". Súčasťou podujatia budú: neformálna ochutnávka tradičných jedál z krajín zúčastnených dobrovoľníkov, „Tanabata action“ – enviromentálne fórum a živá knižnica.  

Chcem všetkých čitateľov tohoto blogu poprosiť v diskusii poslať odkazy účastníkom podujatia. ktoré im budem rád tlmočiť. I keď nie som už najmladší, určite v niektoré dni tiež priložím ruku k dielu. Kedysi - ako malý chlapec - som sa často šiel s kamarátmi pozrieť do cintorína. V tom čase bol síce už opustený, ale udržiavaný, tráva vždy pokosená a žiadny pomník nebol poškodený...

Dúfam, že priložím aj "spravodajské foto"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

KOMENTÁRE

Oponenti návrhu Beblavého a Mihála šliapu vodu

Bezbrehé používanie univerzálneho argumentu byrokratickou záťažou svedčí o tom, že tieto piliere povinnej libertariánskej jazykovej výbavy dávno stratili význam.


Už ste čítali?