Zvestovatelia jari

Autor: Marián Minárik-Častovský | 23.4.2008 o 12:12 | Karma článku: 4,66 | Prečítané:  1376x

V apríli sa mieša chladná zima s teplým letom.

            Raz zaprší, o chvíľu i zasneží, potom slniečko zahreje a hneď vetrík zaduje. Šedá príroda sa začne krášliť jarnou zeleňou. Starci a starenky vynášajú na teplé priedomia stoličky a lavičky, sadnú si a s radosťou konštatujú: „Ej, veru, zelenú trávičku už nikto ani kladivom do zeme nezatlčie!“

 

Za môjho detstva krstná mama vravela, že „Panna Mária lastovičky z fertuchy vypúšťa“, lebo okolo 25. marca, kedy bol jej sviatok, obyčajne sa u nás objavili prvé lastovičky a iné štebotavé vtáctvo.

 

Dlho som nevedel pochopiť, prečo sa lastovičkám nechce ostať v teplých krajinách i cez jarné a letné mesiace. Pochopil som to, až keď som bol raz v rovníkovej Keni, kde v lete, či v zime slnko svieti rovnako - dvanásť hodín. O šiestej večer slnko zapadne kolmo za obzor a za desať minút je tma ako v chladnej peci. Rovnako ráno sa noc do dňa premení za niekoľko málo minút. Keby tam lastovičky priviedli na svet svoje mláďatá, mohli by ich kŕmiť iba dvanásť hodín. Ak by tie holiatka ďalších dvanásť hodín nejedli, zomreli by od hladu. No u nás sa slnečný deň postupne predlžuje až na 16 hodín a 24 minút. Aj po západe slnka za súmraku ešte dosť dlho lastovičky lovia lietajúci hmyz, pretože slniečko zapadá u nás šikmo a dlho sa sunie pod obzorom.

 

            Ako im závidím. Malé vtáčatá od vyliahnutia za tri mesiac zvládnu lietanie proti vetru i s vetrom, strmé zvraty, stúpanie, klesanie, lapanie malých mušiek za letu, vyhýbanie sa prekážkam, pristátie, navigáciu a čo ja viem, čo ešte. Človeku – ak je veľmi nadaný – toto trvá vyše dvadsať rokov. Keď sa to vtáčatá do septembra všetko naučia, už ich čaká veľká, tisíce kilometrov dlhá cesta do teplých krajín. Prečkajú tam do jari a opäť sa vrátia k nám, aby sa stali zvestovateľmi príchodu jarných a letných teplých dní.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

KOMENTÁRE

Oponenti návrhu Beblavého a Mihála šliapu vodu

Bezbrehé používanie univerzálneho argumentu byrokratickou záťažou svedčí o tom, že tieto piliere povinnej libertariánskej jazykovej výbavy dávno stratili význam.


Už ste čítali?